blog bubusiek


W wyprawieniu dziecka do przedszkola najważniejsza jest psychologia

Data wpisu: 2015-08-20 | Porady dla rodziców
w wyprawieniu dziecka do przedszkola najważniejsza jest psychologia

Kiedy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, najczęściej myślimy o najróżniejszych rzeczach praktycznych, takich jak na przykład nowe ubranka, które będą mu potrzebne w nowych warunkach. Najważniejsze powinno być jednak coś zupełnie innego, a konkretnie odpowiednie nastawienie dziecka do pójścia do przedszkola i przebywania tam bez rodziców.

Musimy zdawać sobie sprawę, że rozłąka z rodzicami, która jest czymś naturalnym w przypadku pójścia do przedszkola, dla dziecka jest wielkim stresem. Wszystko zależy oczywiście od wieku i sposobu wychowania malucha. Jedne dzieci znoszą to lepiej, inne trochę gorzej, niektóre nawet histerycznie. Wszystko trzeba odpowiednio przygotować i prezentować przed dzieckiem właściwe podejście. Trzeba też pamiętać, że powrót do przedszkola wcale nie musi być łatwiejszy niż udanie się tam po raz kolejny.

Największym błędem rodzica jest zazwyczaj pytanie dziecka, czy chce iść do przedszkola i czy chce się bawić z dziećmi już przedszkolu. Jest cała seria takich nieodpowiednich pytań. Co się bowiem stanie, jeśli dziecko odpowie przecząco? Tak możemy jedynie wywołać konflikt, a ewentualna zgoda dziecka nie jest przecież żadnym wiążącym kontraktem.

Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola powinno wyglądać tak samo, jak przygotowanie do pójścia spać: jest noc, więc idzie się spać; jest czas na przedszkole, więc idzie się do przedszkola. Nie można przy dziecku dyskutować o tym, czy w ogóle dobrym pomysłem jest wysyłanie go tam i nie można też nawet zastanawiać się przy nim, które przedszkole będzie najlepsze. Budzi to atmosferę niepewności. Dziecko oczywiście nie będzie wiedziało w czym problem, ale wyczuje, że jakiś problem jest.

Jeśli spodziewamy się większych problemów z zostawianiem dziecka w przedszkolu, powinniśmy pomyśleć o pluszowej zabawce-najlepszym przyjacielu naszego dziecka. Taki pluszak jest poniekąd substytutem rodzica i pozwala dziecku zabrać ze sobą element znanego, bezpiecznego świata.