blog bubusiek


Skuteczne sposoby na uspokajanie niemowlaka

Data wpisu: 2016-01-17 | Porady dla rodziców
Skuteczne sposoby na uspokajanie niemowlaka

Narodziny i pojawienie się nowego członka rodziny to przysłowiowa rewolucja w domu. Od tej pory wszystko jest podporządkowywane maluchowi, który – świadomie bądź nieświadomie – korzysta z przysługujących mu praw.
Płacz niemowlaka to wyraźny sygnał, że dzieje się coś, co nie odpowiada małemu człowiekowi. Może to być kolka, ból brzuszka czy ucha, ząbkowanie, pełna pieluszka, głód lub brak zainteresowania ze strony najbliższych.
Każdy rodzic ma własne sposoby na uspokajanie niemowlaka – jedni tulą, inni kołyszą, jeszcze inni nucą kołysanki. Możliwości jest co najmniej tylu, ilu rodziców.

Funkcję priorytetową w zakresie uspokajania niemowlaka odgrywają matki, z którymi maluch ma najczęstszy i najbliższy kontakt. Często wystarczy, że mama weźmie na ręce lub przytuli, a maluch momentalnie milknie.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie są najskuteczniejsze sposoby na uspokajanie niemowlaka. Każdy rodzic powinien wypracować własne metody, które przyniosą oczekiwane efekty.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy z łóżeczka bądź kołyski zacznie dobiegać niepokojące kwilenie, to sprawdzenie, w jakim stanie jest pieluszka malucha lub określenie, czy dziecko nie domaga się jedzenia.
Jeśli te dwie kwestie zostaną wykluczone, a brzuszek malucha także nie budzi zastrzeżeń, warto skorzystać ze sprawdzonych metod uspokajania. Często wystarczy ciepły głos mamy, która spokojnie pogłaszcze po główce i otuli miękkim kocykiem. Są jednak niemowlęta, które oczekują innych, bardziej oryginalnych sposobów uspokajania.

Warto pamiętać, że wiele sprzętów codziennego użytku skutecznie uspokoi i ukołysze malucha do snu.
Jednym z nich jest odkurzacz. Równomierny dźwięk uspokaja dziecko, które po chwili zapada w słodką drzemkę.
Kolejnym sprzętem, po który często sięgają zdesperowani rodzice, jest suszarka do włosów – równomierny dźwięk skutecznie ukołysze malca, zapewniając chwilę wytchnienia jego rodzicielom.
Podobne działanie wykazuje pralka, aczkolwiek w tym przypadku pojawia się konieczność przestawienia wózka lub nosidełka do łazienki.

Wiele matek zabiera swoje dzieci do kuchni. Używając zwykłego miksera czy sokowirówki w prosty sposób można uspokoić malca, wykonując codzienne czynności.
Skutecznym sposobem są także płyty z relaksacyjnymi nagraniami, które można włączać w dowolnym momencie.