blog bubusiek


Pierwszy zwierzak dla dziecka

Data wpisu: 2015-09-09 | Porady dla rodziców
Pierwszy zwierzak dla dziecka

Kwestia wyboru pierwszego zwierzaka dla dziecka jest kłopotliwa z co najmniej kilku powodów. Pojawiają się nawet głosy, że dzieci w dzisiejszych czasach nie powinny mieć zwierząt w ogóle. Jest to duży błąd, ponieważ zwierzę jest znakomitym sposobem na naukę odpowiedzialności dla dziecka. Dla nas wiele rzeczy wydaje się oczywistych, ale dziecko musi dopiero się zorientować, że ktoś czy coś polega na nim i jego dobrobyt zależy od działań dziecka. I wcale nie chodzi tutaj o dziecko kilkuletnie, ponieważ nawet wielu dziesięciolatków ma z tym problemy.

Mimo to, najpierw trzeba się upewnić, że zwierzak nie będzie zagrożeniem dla dziecka. Jest to kwestia przede wszystkim alergii. Zwierzęta posiadające sierść są nośnikami roztoczy i jeśli dziecko jest na nie uczulone, nie może mieć chociażby psów i kotów. Rodzice muszą wiedzieć, że nie jest to jedyny czynnik ryzyka. Wiele dzieci jest uczulonych na wydzieliny zwłaszcza psów i kupowanie ras, które teoretycznie nie uczulają ze względu na sierść nieprzystępną dla roztoczy, wcale tutaj nie rozwiązuje sprawy. Najlepiej byłoby się wybrać do kogoś, kto ma zwierzęta domowe i sprawdzić, czy dziecko nie będzie miało żadnych negatywnych reakcji na nie. Kupienie psa i potem zabranie go byłoby katastrofą dla dziecka i tak postępować nie należy.

Do tej pory mówiliśmy głównie o psach i kotach, ale wcale nie muszą to być nasze jedyne opcje. Zwłaszcza kot, który jest zwierzęciem raczej stawiającym na samotność i kroczącym własnymi drogami, nie będzie dobrym przyjacielem kilkulatka, a przynajmniej nie będzie tak dobrym przyjacielem, jak inne zwierzęta. Nienajlepszym pomysłem są też różnego rodzaju rybki czy jaszczurki. Tego typu zwierzęta to raczej hobby ludzi dorosłych, którzy fascynują się nimi nie z powodu przyjaźni i więzów społecznych, chociaż zaprzyjaźnić się można nawet z pająkiem, ale raczej ze względu na ich egzotyczną naturę.

Wszystkie małe zwierzęta futerkowe są dobrym pomysłem do rozpatrzenia w przypadku posiadania niewielkiego mieszkania. Kiedy bowiem myślimy o dobru naszego dziecka, dobrze jest też pomyśleć o samym zwierzęciu. Fretka czy królik, a nawet świnki morskie, myszy czy szczury, to znakomici towarzysze, którzy uwielbiają się bawić z dzieckiem, kontrola nad nimi nie wymaga od rodzica za wiele. Bo nie oszukujmy się, to rodzic będzie dominującym dostarczycielem opieki.

Zawsze jednak najlepszym wyborem dla dziecka będzie duży pies, ponieważ jest to zwierzę najbardziej nastawione na interakcje z człowiekiem. Powinien on być wybierany zawsze wtedy, kiedy jest to technicznie możliwe w naszych warunkach mieszkaniowych i nie ma przeciwko temu żadnych istotnych przeciwwskazań.