blog bubusiek


Jak dbać o dzieci w okresie jesiennym?

Data wpisu: 2015-08-30 | Porady dla rodziców
Jak dbać o dzieci w okresie jesiennym?

Jesień bez wątpienia ma swój urok, a po wielu tygodniach upalnego lata niektórzy z nas czekają na nią z prawdziwym utęsknieniem. Pomimo niezaprzeczalnego piękna tej pory roku należy pamiętać o tym, że może ona również stanowić pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. Panująca wówczas aura sprzyja przeziębieniom, które z czasem mogą przekształcać się w coś znacznie poważniejszego. Nawet zdrowi, dorośli ludzie są na to narażeni – nikomu nie trzeba w takim razie mówić o tym, jak ważne dla każdego z nas powinno być wtedy chronienie swoich dzieci przed tego typu zagrożeniami. Ich organizmy nie są jeszcze tak odporne i silne, przez co bez odpowiedniej ochrony mogą być narażone na spore zagrożenia.

W zimnej, jesiennej aurze bardzo ważny jest przede wszystkim odpowiedni ubiór. Nigdy nie oszczędzajmy na ubraniach jesiennych dla naszych dzieci, które będą mogły skutecznie chronić je przed zewnętrznymi czynnikami. Z drugiej jednak strony błędem jest ubieranie wówczas maluchów zbyt grubo, bowiem w taki sposób możemy doprowadzić organizm do przegrzania i narazić go na równie poważne zagrożenia. Ważne jest po prostu to, aby naszym dzieciom nie było zimno.

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednia dieta. Musimy oczywiście dbać o nią przez cały rok, ale w okresie jesiennym może mieć ona niebagatelny wpływ na zdrowie naszych dzieci. Warto postawić wówczas na ciepłe, rozgrzewające potrawy – doskonale sprawdzą się tutaj najróżniejsze zupy, które po powrocie do domu będą naprawdę świetnym i wzmacniającym posiłkiem. Nie można również zapominać o witaminach, które w ogromnym stopniu wpływają na odporność ludzkiego organizmu. Z tego też powodu w diecie każdego malucha powinno się wówczas znaleźć jak najwięcej warzyw i owoców, które znacznie zmniejszają ryzyko zachorowań.

Mimo wszystko jednak chronienie dzieci "na siłę" przed złą pogodą również jest sporym błędem. Warto bowiem pamiętać o tym, że organizm musi najpierw odpowiednio się zahartować aby móc skutecznie walczyć ze wszystkimi zagrożeniami. Z tego też powodu dzieci jak najbardziej mogą bawić się na dworze nawet przy niższych temperaturach, choć oczywiście wszystko z umiarem. Ruch na świeżym powietrzu zawsze doskonale wpływa na ludzki organizm.

Jeśli pomimo naszych starań dziecko złapie grypę, to nie powinniśmy od razu wpadać w panikę. Z reguły wystarczą proste lekarstwa i kilka dni w łóżku, aby taka dolegliwość szybko przeszła. Warto wówczas zastosować bardziej domowe sposoby, takie jak mleko z miodem i czosnkiem – mogą one być naprawdę skuteczne. Zwykłe przeziębienie jest w tym okresie czymś jak najbardziej naturalnym i czasami zwyczajnie nie da się tego uniknąć, nawet pomimo usilnych starań.